2010-04-19

FAQ - czyli cele akcji 'We Want Android Market'

Czy chcecie aby większość aplikacji dla Androida była płatna?
Nie jest to naszym celem. Doceniamy, że większość aplikacji jest dostępna za darmo. Istnieją jednak aplikacje, których nie da się zastąpić darmowymi odpowiednikami, a na skutek selektywnej dostępności Android Market ich nabycie jest w Polce niemożliwe.

Czy akcja jest skierowana przeciwko Google lub systemowi Android?
Akcja nie jest skierowana przeciwko jakiejkolwiek firmie czy produktowi. Jest przeciwko praktyce blokowania dostępu do płatnej usługi dla części użytkowników. Wszyscy wysoko cenimy system Android i inne produkty Google. Dlatego wybraliśmy urządzenia pracujące pod kontrolą Androida i dlatego duża część prac związanych z akcją była prowadzona przy użyciu różnych usług Google. Głęboko wierzymy, że otwarcie Android Market, będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych - użytkowników, programistów, operatorów telefonicznych, producentów sprzętu, jak i samego Google i Androida.

Dlaczego chcecie możliwości kupowania aplikacji, skoro już można je pobrać z internetu?
Nielegalne używanie oprogramowania jest w Polsce zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Niezależnie od kary, taka praktyka jest nielegalna i delikatnie mówiąc, nieetyczna.

Po co akcja, skoro istnieją sposoby na obejście blokady?
Część ze sposobów umożliwiających kupowanie użytkownikom z Polski, wymaga sporej wiedzy, ingerowania w oprogramowanie telefonu, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia urządzenia. Pamiętajmy również, że nawet po dokonaniu opłaty za aplikację, używając jej łamiemy postanowienia licencyjne - czyli nawet po kupnie aplikacji pozostajemy piratami.

Dlaczego Android Market ma zostać otwarty również dla deweloperów?
Powodów jest wiele. Najbardziej oczywistym jest równość deweloperów z wielu krajów. Brak możliwości wykorzystania przez Polskich programistów usługi Android Market w celu sprzedaży swojego oprogramowania, powoduje, że część aplikacji, które mogły by powstać, nie zostanie stworzona. Dotyczy to zwłaszcza zaawansowanych aplikacji powstających z myślą o rynku lokalnym.

Czy firma nie może decydować komu, co i za ile sprzedaje?
W przypadku konkurencyjnego rynku, oczywiście tak. W przypadku Android Market należy pamiętać, że jest to dominujący sposób rozpowszechniania aplikacji dla systemu Android. Naszym zdaniem, fakt ten nakłada szczególną odpowiedzialność na Google w zakresie równego traktowania użytkowników i deweloperów z różnych krajów.

Czy udostępnienie usługi w Polsce jest dla Google opłacalne?
Koszty odblokowania usługi dla polskich użytkowników i programistów są znikome. Pamiętajmy, że cała niezbędna infrastruktura dla tej usługi już działa. Zwracamy również uwagę, że w praktyce nie domagamy się od Google podjęcia jakiejś akcji, a jedynie zaprzestania działań mających na celu ograniczenie dostępu do usługi dla użytkowników z Polski. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz